Okres jesienno-zimowy stawia przed roślinami mnóstwo wyzwań. Wiele z nich nie jest bowiem przystosowanych do radzenia sobie z tak dużym mrozem, dlatego bardzo duże znaczenie ma ich odpowiednia pielęgnacja. O ogród należy dbać niezależnie od pory roku, warto jednak wiedzieć, jak zrobić, to w sposób prawidłowy. Na czym zatem polega pielęgnacja terenów zielonych w okresie jesienno-zimowym?
Nie tylko ujemne temperatury stanowią spore zagrożenia dla roślin znajdujących się na zewnątrz, równie szkodliwy może okazać się ciężki śnieg. Obfite opady sprawiają, że gałęzie roślin ulegają zniekształceniu, a w niektórych przypadkach mogą nawet się złamać. Osoby, które chcą mieć pewność, że dobrze dbają o swój ogród bądź inne tereny zielone, powinny śledzić prognozę pogody. Jeżeli na dniach mają wystąpić opady śniegu, to warto obwiązać rośliny sznurkiem.
Ponadto konieczne jest otrzepywanie roślin ze śniegu. Do tego celu możemy wykorzystać miotełkę lub mniejsze grabie. Co więcej, tego rodzaju zabiegi należy zastosować także przy ozdobnych krzewach iglastych, które charakteryzuje wąski lub stożkowy pokrój. Jesienią warto przyciąć niektóre rośliny, aby wiosną mogły swobodnie rosnąć – należy to zrobić jeszcze przed nadejściem mrozów.
Podobnie jak rośliny, tak i trawnik potrzebuje szczególnej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli od dłuższego czasu zalega na nim pokrywa śnieżna, to nie można wydeptywać w nim ścieżek. Trawa znajdującą się pod ubitym śniegiem może ulec zniszczeniu, ponieważ ma mniejszy dostęp do powietrza. Ograniczenie tego rodzaju powoduje rozwój chorób o podłoży grzybiczym. Nie rozwijają się one zimą, ale dopiero na wiosnę, co konsekwencji prowadzi do poważnych zniszczeń. Taki trawnik może zupełnie nie nadawać się do użytku bądź może wymagać intensywnej regeneracji.
Okres jesienno-zimowy wymaga stworzenie specjalnych osłon dla roślin znajdujących się w naszym ogrodzie (głownie dla krzewów i niewielkich drzewek). Szczególnie szkodliwa może być dla nich odwilż. Założenie osłonek na roślin jest konieczne przy ujemnych temperaturach, jeśli jednak zauważalny będzie nagły skok temperatury, to należy zdjąć osłonki. W innym przypadku, rośliny mogą zacząć puszczać soki, co w okresie ponownych przymrozków, spowoduje ich przemarznięcie. Właśnie dlatego przynajmniej raz na kilka dni, warto zajrzeć do roślin i sprawdzić czy pąki roślin nie nabrzmiewają.
Nawet jeżeli nasze rośliny zostały odpowiednio zabezpieczone, to dobrze sprawdzić ich stan przynajmniej raz w tygodniu, aby mieć pewność, że nie dzieje się z nimi nic złego. W razie konieczności, możemy skruszyć pokrywę lodową, która się na nich znajduje. Z niektórych krzewów ozdobnych możliwe jest stworzenie sadzonek, należy je wówczas przechowywać w lodówce mniej więcej do połowy marca. W dniach, kiedy nie występuje duży mróz, najlepiej zabrać się do przycinania. Należy przeprowadzać je w miarę regularnie (ok. raz w miesiącu). Zdać możemy się także na usługi firmy zewnętrznej. Firma Sprzątanie OCS proponuje swoje usługi na terenie Poznania i zapewnia m.in. odśnieżanie roślin i przycinanie krzewów.
Warto z pierwszymi dniami wiosny zrobić generalne porządki w naszym ogrodzie. Jeszcze zimą zaplanujmy jakie rośliny zamierzamy posadzić, a jakie przesadzić – dzięki temu od razu zabierzemy się do pracy.