Okres jesienno-zimowy nie jest zbyt korzystny, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie porządku w swoim domu. Chłodne i wilgotne powietrze nie pozwala na suszenie prania na balkonie, a krótkie dni dość efektywnie zniechęcają do solidnych porządków. Znamy jednak kilka skutecznych tricków, dzięki którym Twój dom na czas zimy będzie lśnił!
Od ostatnich kilku lat zima w naszym kraju przypomina bardziej jesień. Dlatego też tradycja sprzątania domu przed jej nadejściem nieco już umarła. Czy może raczej – przeniosła w czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że gruntowne posprzątanie mieszkania na okres jesienno-zimowy jest konieczny. Brak naturalnego światła, zwiększona wilgotność i ewentualny śnieg (w końcu to zima) daje się we znaki podczas codziennego życia – przygotowanie domu na takie ewentualności może w tym bardzo pomóc. Od czego zacząć?
Wraz ze zmianą sezonu zmienia się nasz codzienny ubiór. T-shirty, szorty i letnie sukienki muszą oddać miejsce w szafie swetrom, bluzom, koszulom i długim spodniom. Jeżeli jest taka możliwość, warto wszystkie letnie ciuchy pochować do piwnicy lub na wyższe półki w szafie. Wymiana garderoby to również świetna okazja na przejrzenie wszystkich ubrań i ocenę, które nadają się do śmieci lub które się nam znudziły i ich od lat już nie nosimy. W takich sytuacjach można je oddać potrzebującym bądź do sklepów z używaną odzieżą.
Warto zanieść letnie kurtki po zakończeniu sezonu od razu do pralni. Założenie świeżej i czystej kurtki po wielu miesiącach jest wspaniałym uczuciem! To samo dotyczy butów – jeżeli posiadamy parę, której przydałaby się wizyta u szewca, lepiej to zrobić już natychmiast!
Jesienią i zimą dni są zdecydowanie krótsze, a w ciągu dnia słońca jest jak na lekarstwo. Z tego powodu w domu jest szaro i ciemno praktycznie przez cały dzień. Pomóc mogą w takich sytuacjach firanki – uprane i wybielone nadadzą pomieszczeniu jasności i świeżości. Warto poświęcić sobie na to jeden dzień, aby wrzucić je do pustej pralki i ewentualnie wyprasować. Przed ich wypraniem dobrze jest je dodatkowo wymoczyć w proszku wybielającym lub w wybielaczu. Można też zrobić mieszaninę z proszku do pieczenia – moczymy w niej firany przez 15 minut, a następnie płuczemy przed wrzuceniem do pralki. Aby uniknąć prasowania, zalecamy wyciągnięcie ich z pralki od razu po skończeniu prania.
Tak samo jak białe firanki, umyte okna również przyniosą więcej światła do domu. Aby mycie okien było przyjemniejsze, dobrze jest się wyposażyć w myjkę do okien – czyści i poleruje, dzięki czemu nie ma na nich smug. Istnieją również myjki parowe i ściągaczki do okien, które równie dobrze ułatwiają robotę.
Regularne ścieranie kurzu z mebli i odkurzanie podłóg to jedno – warto też pomyśleć o dokładnym wyprzątaniu dywanów, łóżek i narzut, w których kurz gromadzi się najbardziej. Do wyczyszczenia łóżka lub dywanu można wykorzystać odkurzacz zwykły, jak i specjalny – piorący. Jest to szczególnie ważne, jeżeli posiadamy w domu zwierzęta, które linieją. Ich sierść wbija się w każdy materiał, co utrudnia ogólne porządki. Dobrym środkiem do pozbycia się sierści jest mokra gąbka, taśma klejąca lub gumowa rękawica. Wilgotne ściereczki do kurzu natomiast przydadzą się przy ścieraniu telewizora, komputera i wszystkich innych mebli.
Sprzątanie domów wiąże się także z wyczyszczeniem kominów i kratek wentylacyjnych. Dobrze jest wtedy zadzwonić po kominiarzy, aby sprawdzili stan komina i przewodów kominowych. Natomiast przed sezonem grzewczym należy sprawdzić piec, kaloryfery oraz przewody.